Register your interest
Please wait...
+44 (0)1904 727600
Queen Margaret’s 169
Queen Margaret’s 118
IMG_0278 (2)
Staff_Banner_04

Staff

Head
Jessica Miles, MA (Oxon), PGCE

Senior Deputy Head & Designated Safeguarding Lead
Simone Niblock, MA (Oxon), MEd, PGCEM, PGCE

Academic Deputy
Claire Rhodes, BA (Hons) (Lancaster), QTS

Director of Boarding
Tania Davidson, BA (Hons) (UON), PGCE (MMU), LTCL (Trinity College London), PGDip (Roehampton)

Bursar (Director of Business & Finance)
Liz Raper, BSc (Nottingham), ACA

Clerk (Director of Administration & Compliance)
Tom King, LLB (Hull)

Director of External Relations
Claire Schofield, BSc (Dunelm)

Education

Art & Design

Graham Alcock, BA (Bristol Polytechnic), ATC (Sussex) *
Paula Alpine-Eales, BTEC, BA (Sunderland), PGCE
Helen Colman, BA (Leeds), MA (Newcastle), PGCE
Lesley Heaton, BA (Trent Polytechnic), MA (Leeds)
Debbie Stewart, BA (Wolverhampton), MA (Leeds), PGCE
Sally Wade, (Technician)

Biology

Joseph Hazlewood, BSc (Aston), MA (OU), PGCE *
Katherine Randall, BSc (Nottingham), MSc, PhD, PGCE, SGM
Oisin O’Meara

Chemistry

Robert Moody, BSc (Leeds), PhD, PGCE *
Sarah Gorton, BSc (Leeds), PGCE
Eileen Rust, (Technician)

Classics

William Grant, MA (St Andrews), MSt (Oxon), PGCE *
Rosemary Waugh, BA (York), MA (Hull), PGCE

Dance

Alison Leadley, DDE, RAD, AISTD(CB), UABPA Dip, BA (Surrey), MA (Leeds Met) *
+ Samantha Bolsher, AISTD (MD, TD)
+ Adrienne Pithers, AISTD (MD, TD)
+ Rebecca Welburn, AISTD (MD, TD)
+ Kerry Whitfield RAD Professional Dancers’ Teaching Diploma
+ Rhona Firth, FISTD – Examiner for the ISTD (Modern & Tap)
+ Anthony Croome, B,Phil (Hons) MA, PGCE (PCET) LRAD FIfL – Examiner for the RAD (Ballet)

Drama, Theatre & Film

Nicholas Lewis, BA, DipMusTheatre (Mountview), PGCE, (Director of Theatre) *
Quentin Sands, BEd (Central School of Speech & Drama, London), (Head of Theatre Studies) *
Rachel Lavell, (Teacher of LAMDA)
Antony Dawson, (Technician)

Economics & Business Studies

Shealagh Derrig, BEd (Leeds) *
Claire Nadin, BSc (Hatfield), PGCE (Nottingham Trent)

English

Mark Payton, MA (Oxon), PGCE *
Julia Millhouse, MA (Cantab), PGCE
Simone Niblock, MA (Oxon), MEd, PGCEM, PGCE
Nicola Onyett, BA, DPhil (York), PGCE
Sarah McLoughlin, BA (Oxon), MA (Toronto), PhD, PGCE (York)
Georgina Killip, BA (Leeds), MA (Leicester)

English as an Additional Language

Stephanie Houlston, BA (Newcastle), MA (Birmingham), CELTA, DELTA *
Aja Moffat

European Languages

Estelle Leclerc BA Hons (Leeds), PGCE (Spanish, French) *
Jacqueline Hamling, (German)
Maria Algobia Vila, BA, MA (Madrid), PGCE, (Spanish, French)
Amanda Debenham, BA (Newcastle), PGCE, (Spanish, French)
Isabelle Leaf, BA (Lyon), PGCE, (French)
+ Daniela Corbitt, Dip Accountancy (Pouzini), CTLLS City & Guilds, (Italian)
+ Mila Green, Cert Ed (York St John), (Spanish)
+ Veronique Weller, (French)

Geography

Leyla Seeney, BSc (Leicester), PGCE *
Lauren Barker, BA, PGDip (Birmingham), PGCE (Cantab)
Fiona Whittle, BEd (Bedford CPE), FIOS

History & Politics

Shaun Aston *
Harriet Peacock, BA (Lancaster), PGCE

History of Art

Thomas Cooke, BA (Holloway), MA (York)

Home Economics

Sarah Clark

Mathematics

Adam Taylor, BA (Cantab), PGCE *
Louise McAllister, BSc (Leeds), PGCE
Alicia Viant, BSc (Hull), PGCE
Vicky McCandlish, Bsc (Salford), PGCE

Music

Samantha Horseman, BMus (Huddersfield), MA (York), PhD (Huddersfield) *
Andrew Passmore, MA (York), (Head of Keyboard Studies)
+ Julia Brewer, BA (York), PGCE, (Cello, Piano)
+ Jillian Garside, PGDipMus (Colchester), LTCL (London), MA (York), PGCE, (Oboe)
+ Georgina Goodier, DipTCL, LRSM, (Harp)
+ Nia Passmore, BMus (Princeton), MA (York), MA (York St John) (Singing)
+ John Mackenzie, BEng (UCL), PhD (Leeds), FTCL, FLCM, IGSM, LRAM, (Guitar)
+ Vincent Parsonage, BSc (OU), PGDipMus, LTCL, DipABRSM, (Viola, Violin)
+ Jonathan Sage, BA (York), MA (York), (Clarinet, Saxophone, Bassoon & Piano)
+ Philip Titcombe, BA (York), (Piano)
+ Louise Evans, (Flute)
+ Mark Cunningham, (Singing)
+ Toby Ward, (Singing)
+ Aoife O’Connell, (Singing)
+ John Milgate, (Brass)
+ Andrew Jennings, (Percussion)

Physics

David Grainger, BSc (Edinburgh), PGCE *
Sian Thomas, BSc (York), PGCE
Amandine Spaans
Neal Jackson, (Technician)

Oriental Studies

Jenny Chen, BA (Sat Yen-sen), MSc (Oxford) *

Psychology

Claire Rhodes, BA (Hons) (Lancaster), QTS *

Religion & Philosophy

Rev’d Robert Owen, BD (Wales), PGCE *
Thomas Cooke, BA (Holloway), MA (York)
Claire Rhodes, BA (Hons) (Lancaster), QTS

Sport

Anne Davies, MEd (Wales), PGCE, (Director of Sport) *
Jill Rastall, BSc (Wales), PGCE, (Assistant Director of Sport) *
Jenny Blood, (Head of Academic PE) *
Karen Mitchell, LTA, (Head of Racquets) *
Emily McMillan, BSc (Lynchburg College)
Jacqueline Whay, BEd (Liverpool), BA (Hull)
Fiona Whittle, BEd (Bedford CPE), FIOS
Jo Ellis, BSs (Hons) (Leeds Metropolitan)
Lorraine Taylor, BEd (Liverpool)
Judith Kilburn
Nigel Allison, BA (Ripon & York St John), (Technician)
+ Steven Alpine-Eales, (Head of Strength & Conditioning and Personal Training)
+ Matthew Bridson, (Squash Coach)
+ Christine Place, Cert Ed (Bedford CPE), (LTA Tennis Coach)
+ Andrew Potter, (LTA Tennis Coach)
+ Joanna Craven, (LTA Tennis Coach)
+ Val Vladea, (LTA Tennis Coach)

Higher Education & Careers

Nicola Onyett, BA, DPhil (York), PGCE *
Julia Millhouse, MA (Cantab), PGCE

Learning Support

Juliet Edwards, BSc (Dunelm), MA (Leeds), MSc (Open), PGDip Psych (OU), PGCE *
Dawn Hill, BA (UCRYSJ), PGCE

Examinations & Data

Michelle Randall *
Adele Keepfer

Senior Tutors

Senior Tutor Key Stage 3 – Amanda Debenham, BA (Newcastle), PGCE
Senior Tutor Key Stage 4 – Claire Nadin, BSc (Hatfield), PGCE
Senior Tutor Key Stage 5 – Isabelle Leaf, BA (Lyon), PGCE
Senior Tutor Scholars – Harriet Peacock, BA (Lancaster), PGCE

Extended Project Qualification

Claire Rhodes, BA (Hons) (Lancaster), QTS

Duke of Edinburgh Award

Caroline Goddard *

Heads of Houses

Alison Leadley, RAD, AISTD(CB), UABPA Dip, BA (Surrey), MA (Leeds Met), (School)
Andrew Passmore, MA (York), (QM Hall)
Jo Ellis, BSs (Hons) (Leeds Metropolitan), (Garry)
Lauren Barker, BA, PGDip (Birmingham), PGCE, (St Aidan’s)
William Grant, MA (St Andrews), MSt (Oxon), PGCE, (Pitlochry)
Emily McMillan, BSc (Lynchburg College), (Duncan)

Queen Margaret’s Prince’s Trust Business Challenge

Moira Richardson, BA (Liverpool), CELTA

The King Society

Harriet Peacock, BA (Lancaster), PGCE

Pastoral

Chaplaincy

Rev’d Robert Owen, BD (Wales), PGCE, (Chaplain) *

Health and Wellbeing Centre

Helen Williams, RN Dip BSc (Hons) (Nottingham), (Senior Sister) *
Rosie Brown, RN Adv Dip (Children’s), (Sister)
Joanne Gill, (Sister)
Jacqueline Scott, (Sister)
Rosalyn Lester, BA Hons (York), (Emotional Wellbeing Practitioner)

International Students Counsellor

Jacqueline Whay, BEd (Liverpool), BA (Hull)

The Cottages (Year UVI)

Moira Richardson, BA (Liverpool), CELTA, (Housemistress)
Caroline Goddard, (Assistant Housemistress)
Olivia Innocent, (Residential Graduate Assistant)

The Cloisters (Year LVI)

Julia Millhouse, MA (Cantab), PGCE, (Housemistress)
Sophie Gayton, (Assistant Housemistress)
Mandish Kaur Singh, (Residential Graduate Assistant)

Winifred Holtby House (Year V)

Paula Alpine-Eales, BTEC, BA (Sunderland), PGCE, (Housemistress)
Lauren Barker, BA, PGDip (Birmingham), PGCE, (Assistant Housemistress)
Jane Hyland, (Day Assistant)

Atholl House (Year IV)

Lorraine Taylor, BEd (Liverpool), (PE Teacher) (Housemistress)
Jacqueline Whay, BEd (Liverpool), BA (Hull) (Assistant Housemistress)
Georgia Hodgson, (Residential Graduate Assistant)

Scarborough House (Years II and III)

Nia Passmore, BMus (Princeton), MA (York), MA (York St John), (Housemistress)
Eleanor Hickie, (Assistant Housemistress)
Jill Roe, (Assistant Housemistress)
Olivia Woolley, (Residential Graduate Assistant)

Red House (Year I)

Jayne Strawbridge BEd (Hons), (Housemistress)
Joy Jackson, (Assistant Housemistress)
Julie Simpson, (Day Assistant)

Administration & Development

PA to the Head

Claire Tonks

School Administration

Ellen Briggs (School Administrator)
Caroline McCart, BA Hons (York St John), (School Administrator)
Karen Romeniuk-Horsley (School Administrator: Pastoral)

Admissions & Communications

Elizabeth Auty, (Admissions Manager)
Gina Skene, (Receptionist)
Fiona Jones, (Receptionist)

Marketing & Events

Jennifer Hirst, BA (Dunelm), ACIM, (Marketing Manager)
Emily Sowden, BA Hons (Leeds), MCIM, (Marketing Manager)
Alison Ruddick (Events Manager)

Digital Strategy

Jonathan Witts, BA Hons (Lincolnshire), FDa (Huddersfield), ITIL , CEOP (Director of Digital Strategy) *
James Beck (IT Manager)

Business

Catering

Shaun Gayton, (Catering Manager) *
Lauren Kirk, (Senior Chef), (Maternity Leave)
Rose McNulty, (Chef)
Jamie Newey (Chef)
Lisa Cusworth, (Chef)
Cathy Pope, (Catering Supervisor)
Susan Hudson, (Catering Assistant)
Daniel Jackson, (Catering Assistant)
James Lambert, (Catering Assistant)
Mark Lees, (Catering Assistant)
Jacqui Martin, (Catering Assistant)
David Newsome, (Catering Assistant)
Richie Roque, (Catering Assistant)
Irma Saltiene, (Catering Assistant)
Andrew Worfolk, (Catering Assistant)
Nick Worfolk, (Catering Assistant)
Jurgita Motiejuniene, (Catering Assistant)
Elizabeth Carlill, (Catering Assistant)
Kara Mangan, (Catering Assistant)

Estate

Quinn Cardy (Estate Manager & Health & Safety Officer) *
Katie Duncan (Estate & Health & Safety Administrative Assistant)
Lynsey Griggs, BA (Southampton)
Jason Swales (Estate Foreman)
Stacy Bramley (Workshop Supervisor – Carpenter & Joiner)
Peter Jackson (Electrician)
Kieran Southon (Plumber & Heating Engineer)
Keith Snaith (Plasterer & Metal Worker)
Colin Massey (Bricklayer & Plasterer)
Graham Thackray (Painter & Decorator)
David Powell (Head of Garden & Grounds)
Neil Cole (Groundsman)

Finance

Elaine Ryan, (Finance Manager) *
Hazel Brown, (Bursar’s Assistant)
Lesley Walton, (Bursar’s Assistant)
Beth Hudson (HR/Payroll Assistant)

Housekeeping

Pamela Bridges, (School Housekeeper) *
Kate Smith, (Deputy School Housekeeper)
Alison Warner, (Housekeeping Assistant)
Sandra Beall, (Housekeeping Assistant)
Laura Beall, (Housekeeping Assistant)
Jane Cieply, (Housekeeping Assistant)
Amy Gaskell, (Housekeeping Assistant)
Caron Gibson, (Housekeeping Assistant)
Julie Goldthorpe, (Housekeeping Assistant)
Jackie Hatfield, (Housekeeping Assistant)
Dawn Hall, (Housekeeping Assistant)
Mandy Johnson, (Housekeeping Assistant)
Josie Lee, (Housekeeping Assistant)
Margaret Morfoot, (Housekeeping Assistant)
Lynne Muirhead, (Housekeeping Assistant)
Janet Oglesby, (Housekeeping Assistant)
Lynne Paylor, (Housekeeping Assistant)
Anne Ward, (Housekeeping Assistant)
Dorothy Whiteford, (Housekeeping Assistant)
Gwen Rushton, (Housekeeping Assistant)

* indicates Head of Department
+ indicates visiting/peripatetic/associate staff
Staff may be contacted using: enquiries@queenmargarets.com